Poliüre

Ana sayfa » BLOG » Poliüre
poliüre

Poliüre Kavramı

Poliüre kavramı Türkiye’de üniversitelerin, akademisyenlerin ve bazı özel şirketlerin kullandığı ve İngilizce Polyureanın karşılığıdır.

07.04.2017 tarihinde toplanan dernek kurucuları uzun tartışmalardan sonra Türkiye’de Türkçe ismin kullanılması gerektiği kararına varmışlardır. Poliüre su yalıtımı poliüre kaplama uygulamaları bundan böyle teknik şartnamelerden, akademik makalelere, sektör içi ve sektör dışı tüm paydaşlara kadar her yerde söz konusu şekilde kullanılacaktır.

Genel Kabul Poliüre Yönünde

SPPD sektörün gelişmesi adına aşağıdaki çalışmaları yapmayı karara bağlamıştır.

 • Poz numarası alınması ile ilgili çalışmalar yapılacak.
 • Teorik ve pratik eğitimler gerçekleştirilecek ve eğitim sonrası yapılacak sınavlarda başarılı olanlara sertifika verilecektir.
 • Püskürtme sistem uygulamalarında ürün kalitesinin yükseltilmesine yönelik girişimlerde bulunacak.
 • Püskürtme sistem uygulamalarında uygulama kalitesinin yükseltilmesine yönelik girişimlerde bulunacak.
 • Püskürtme sistem uygulamalarında makine ekipman kalitesinin yükselmesine yönelik girişimlerde bulunacak.
 • Ortak konulardaki amaçlara ulaşmak için, diğer sektör grupları (üniversiteler, vakıf ve dernekler, yüklenici, kamu kuruluşları, vb.) ile işbirliği yapılacak.
 • Akredite laboratuvar kurulması için gerekli çalışmalar yapılacak, dernek üyelerimizin ve piyasadan gelen talepler doğrultusunda testler yapılabilecek ve bu şekilde derneğe gelir sağlanacaktır.

Poliüre Kavramını Kullanmanın Sonuçları Nelerdir?

 1. Öncelikle karışıklık ortadan kalkacaktır. Sektörümüzde uygulama yapan firmalar İngilizce’sini tercih ediyorlardı, bazı üreticiler Türkçe kullanımını tercih ederlerken bazıları da kendilerince Poliürea kelimesini uydurup harf oyunlarıyla bir marka yaratma peşindeydi. Bu kararla birlikte artık karışıklık önlenmiş olacaktır.
 2. Sektörümüzde özellikle müşterilerimiz ürünümüzün telaffuzu konusunda hep zorlanmışlardır. Yazıldığı gibi mi okunacak yoksa İngilizce mi okunacak şeklinde bir kafa karışıklığı yaşanıyordu. Artık bu kararla birlikte bu karışıklıkta ortadan kalkmış oldu.
 3. Sektörde faaliyet yürüten şirketler web sitelerini katalog ve broşürlerini bu yönde değiştireceklerdir.
 4. Eskiden Google arama motorunda poliüre şeklinde arama yaptığınızda google.com.tr de bile polyurea mı demek istediniz uyarısı yapıyordu. Neyse ki  veri girişi arttıkça bu uyarı ortadan kalktı. Şimdi çok daha fazla veri girişi olacağı için artık polyurea yazıldığında Google sonuçlarında sadece yabancı kaynaklar gösterilecektir. Ayrıca  daha kolay sorgulanacak ve gerçek bilgiye ulaşım bu anlamda daha anlaşılır hale gelecektir.

5 Comments

 • Önemli bir konuda dayanışma gösteren tüm üyelerimize Şükranlarımı sunarım.SPPD BŞK YRDMM. Yaşar kavlak

  Yaşar kavlak 12.04.2018
  • Teşekkürler Sayın Kavlak. Bizler derneğimiz için dayanışma göstermiyoruz. Bizler kendimizi derneğimizin fedaileri ilan ettik. Sektörde merdiven altı uygulamacıların ve üreticilerin, mesleğimizin prestijini ayaklar altına almasına daha fazla elbette müsaade edilemezdi. Derneğin kuruluşunda gösterdiğiniz emek takdire şayandır. Yorumunuz için teşekkürler.

   Polyurea Yalıtım 24.04.2018
 • Bütün dernek domainleri poliure.com.tr poliuresprey.com poliure.net ve daha bi dünya hepsini hep dernekle alakalı kişiler almış alım tarihlerine bakılırsa son 3 4 ay buna bir açıklamanız var mı ?

  adalet 11.05.2018
  • Bunu neden sorun ettiğinizi anlayamadım. Ya da tam olarak neyi soruyorsunuz ?

   Polyurea Yalıtım 04.08.2018
 • […] Poliüre beton kaplamalar endüstriyel zemin kaplamaları ve çatı kaplamaları için uygundur. Poliüre beton kaplamalar istenilen kalınlıkta uygulanabilmesi, kimyasallara dayanıklı, ek yersiz püskürtülmesi ve esnekliği onu rakipsiz kılar. Yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında püskürtülür. 10 saniye içinde kürleşir ve kısa bir süre sonra üzerinde yürünebilir. […]

Yorum Yap

Mail adresiniz saklı tutulur.

Please type the characters of this captcha image in the input box

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.