Endüstriyel Kaplama

Ana sayfa » BLOG » Endüstriyel Kaplama
polyurea endüstriyel kaplama görseli

Endüstriyel Kaplama

Endüstriyel kaplama arasında en önemli ve hassas karar alınması gereken alan endüstriyel zeminlerdir. Çünkü endüstriyel zeminler titreşimler nedeniyle diğer zemin kaplamalara oranla fiziksel bozulmayla daha fazla karşı karşıya kalırlar. Sanılanın aksine endüstriyel kaplamalar sert değil fakat esnek olmalıdır.

Endüstriyel kaplamalarda endüstriyel zeminlerde kurulu makineler zamanla titreşimden kaynaklı olarak zeminde oynamalara ve betonda çatlamalara neden olur. Çatlaklar derinleştikçe kaplama açısından zeminde hareket daha hissedilir olacak, kaplamada gerilme oluşacak ve en sonunda kopmalar başlayacaktır. İşte bu noktada polyurea endüstriyel kaplamada % 400 esnekliği ile zemine hareketleri emici özellik kazandıracaktır.

  1. Endüstriyel Kaplama Zemin Hazırlığı

Bir polyurea endüstriyel kaplama, elmas uçlu silim makineleri ile zeminin zımparalanması ile başlar. Bu hazırlık başarılı bir polyurea kaplama için kritik önemdedir.  Çünkü düşük viskoziteye sahip astar, kılcal çatlaklar dahil tüm yüzeye nüfuz edebilmelidir. Polyurea zemin hazırlıklarında asitli aşındırma önermiyoruz, çünkü betona nem katar ve düşük pH delaminasyon sorunlarına neden olabilir. 60 ile 80 grit elmaslar silim için idealdir. Çünkü silim işlemindeki amaç astarın yüzey katmanından geçip betonun gözeneklerine nüfuz etmesini sağlamaktır. Silim işleminde çıkan tozlar vakum aracılığı ile zeminden uzaklaştırılmalıdır.

  1. Aşama Astar Uygulama

İkinci aşamada ilk olarak çatlaklar ve varsa eklemler onarılabilir. Bu onarımda astar silis kum ile karıştırılarak mortar harcı yapılır ve bu harç ile çatlak ve eklemler onarılır. Birçok polyurea uygulayıcısı bu aşamayı geçtikleri için sistem birkaç yıl içerisinde bozulma riskiyle karşı karşıya kalabiliyor. Astar istenirse airless makine ile istenirse rulo ile uygulanabilir. Her ne kadar metrekare tüketim artsa da rulo ile uygulama genellikle tercih edilmesinin sebebi astarın rulo ile uygularken zeminin iyice yedirilmesidir. Astar henüz kurumadan üzerine el ile serpme yöntemiyle silis kum uygulanır.

  1. Aşama Polyurea Püskürtme

En az 12 saat sonra hazır hal gelmiş astar katmanının üzerine, gerekli makine hazırlıklarından sonra polyurea kaplama püskürtülür. Püskürtme esnasında ya da bir süre sonra baloncuklar oluşursa bu zeminde nem var demektir. Baloncuklar su yalıtımına zarar vermez. Üzerine herhangi bir kaplama yapılacaksa baloncuklar kesilip nem kurutulduktan sonra polyurea yeniden kaplanmalıdır. Polyurealarda pürüzlü bir yüzey elde emek için makine ısıtıcılarının kısılması gerekmektedir.

  1. Aşama UV Koruyucu Alifatik Boya

Polyurea endüstriyel kaplamada son aşamada airless makinelerle hızlı bir şekilde ve istenilen renkte uv koruyucu püskürtülür. İstenilen renk RAL kataloğundan tespit edilebilir.

1 Yorum

Yorum Yap

Mail adresiniz saklı tutulur.

Please type the characters of this captcha image in the input box

Lütfen Resimdeki Kodu Boşluğa Giriniz.