Polyurea kaplama, polyurea su yalıtımı, sprey polyurea kaplama yapan firmamız, epoksi zemin kaplama, poliüretan enjeksiyon fiyatlarında da rekabetçidir.
Sprey Poliüretan Köpük

Çatı Arası Isı Yalıtımı Nasıl Çalışır?

Çatı arası sprey poliüretan köpük, ısı yalıtımı için genellikle en etkili yalıtım yöntemi olarak kabul edilir. Fakat sistem aslında nasıl çalışır? Basitçe söylemek gerekirse, sprey poliüretan köpük yalıtımı, doğru makine ile doğru şekilde karıştırıldığında kendi hacminin 60 katına kadar şişen bir malzemedir. Sprey köpük yalıtımı, tavanınızdaki tüm boşlukları ve çatlakları dolduran kalın ve güçlü ısı yalıtımı katmanı oluşturur. Malzemeler kuruduktan sonra katılaştığından tavan arası sprey köpük yalıtımı tamamen dayanıklıdır ve havaya herhangi bir parçacık veya alerjen yaymaz. Geleneksel izolatörlerin – ekstrüde polistren gibi – alerjik reaksiyonlara yol açan ve solunumsal yan etkilere neden olabilecek parçacıkları saldığı bilinmektedir.

Açık Hücre Sprey Poliüretan Köpük

Çatı Arası Püskürtme Köpüğü Yalıtım Çeşitleri

Tavanınız için iki tip sprey köpük yalıtımı kullanılabilir. Bunların her ikisi de dikey ve yatay alanlarda uygulanabilir. Bunlar:

Açık Hücreli Çatı Arası Püskürtme Köpüğü İzolasyonu

Açık hücreli çatı katı sprey köpük yalıtımı, evlerde bulunan en az yaygın tiptir. Kapalı hücre muadillerine göre daha az yoğundurlar ve daha düşük ısı akış direncine (R-Değeri olarak da bilinir) sahiptirler. Açık hücreli çatı katı sprey köpük yalıtımı, kapalı hücreye benzer bir uygulamaya sahiptir; ancak, uygulandıktan sonra genişlerler ve ulaşılması zor alanlar, boşluklar ve köşeler için mükemmel yalıtım sağlarlar. Genellikle dolgu amaçlı kullanılırlar. Bu köpüklerin ses yalıtım özellikleri kapalı hücreli köpüklere göre daha iyidir.

Açık hücre yalıtımı güçlü bir yalıtkandır; ancak, tamamen su geçirmez olacak kadar yoğun değildir. 

Kapalı Hücreli Çatı Arası Püskürtme Köpüğü İzolasyonu

Kapalı hücreli çatı arası sprey poliüretan köpük yalıtımı, ısı yalıtımlarında kullanılan en yaygın türdür ve hızla genel olarak en popüler yalıtım türü haline gelmektedir. Kapalı hücre yalıtımı, açık hücreden çok daha yoğun ve ağırdır ve piyasadaki en yüksek R değerine sahiptir. Daha etkili ve dayanıklı olduğundan, kapalı hücreli sprey köpük yalıtımı açık hücreye göre daha yüksek bir fiyat etiketine sahiptir.

Yalıtımda daha iyi olmasının yanı sıra, kapalı hücreli sprey köpük görece suya daha dayanıklıdır ve suya maruz kaldığında zarar görmez. Kapalı hücreli sprey köpük yoğundur, bu nedenle tavan duvarlarına uygulandığında evinizin yapısal bütünlüğünü de güçlendirir. Depreme karşı dayanımda göze gelen bir etkisi vardır.

Sprey Poliüretan Köpük

Sprey Köpük Çatı Arası İzolasyonunun Avantajları

Sprey köpük yalıtımının monte edilmesinin, enerji verimliliğinden sağlıklı yaşama kadar birçok avantajı vardır. 

Çok Yönlü Uygulama: Çatı arası sprey köpük yalıtımı, geleneksel seçeneklere göre önemli bir avantaj sağlayan çok yönlü bir uygulama yöntemine sahiptir. Dar alanlara, engelleme boşluklarına ve ısı transferine izin veren çatlaklara ( ısı köprülerine)  uygulanabilir.

Düşük Enerji Tüketimi: Tüm yalıtım türleri ısı geçişini durdurmak ve enerji maliyetini düşürmek için tasarlanmıştır, ancak sprey köpük yalıtımı, cam yünü, polistren ve diğer yalıtım köpüklerine kıyasla en büyük etkiye neden olabilir. Ortalama bir ev, ısınan havanın yükselmesi ve diğer etkenlerle ısı kaybı ve hava filtrasyonu yoluyla enerjisinin% 40’ını kaybedebilir ve sprey poliüretan köpük ısı yalıtımı tüm boşlukları kapattığından, enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Hava Sızmasını Önler: Hava sızması kötüdür, çünkü ısı taşır, ancak evinizi zeminden hava çekmeye de zorlayabilir. Yalıtımı zayıf olan evler havanın% 40’ını yerden alır ve alan düzgün bir şekilde yalıtılmamışsa veya buhar bariyeri yoksa yüzey nemi emecektir. Bu, çürüme, hayvan istilası ve küf gelişimine yol açabilir.

Buhar ve Nem Aktarımını Durdurur (Sadece Kapalı Hücre İzolasyonu!): Çatı arası yüksek nem seviyelerinden de etkilenebilir, ancak kapalı hücreli sprey köpük tavan izolasyonunun yapılması çatı arasını herhangi bir nem transferinden veya hasardan koruyacaktır. Bodrum katlara benzer şekilde, tavan aralığınız hayvanları barındırmaya ve küf geliştirmeye yatkındır, bu nedenle nem seviyelerini düşük tutmak tavanınızın sağlığı için kritik öneme sahiptir.

spray polyurethane foam for roof – technician spraying foam insulation using plural component gun for polyurethane foam, inside

Konfor Seviyelerini Artırır: Nemli, çatı arası genellikle kötü kokuların kaynağıdır ve soğuk zeminlere ve diğer sıcaklık tutarsızlıklarına neden olabilir. Püskürtme köpük tavan izolasyonu yapılması, kötü kokuların olmaması, ani sıcaklık değişiklikleri veya nemli çatı arasından kaynaklanabilecek sağlık riskleri nedeniyle tüm aileniz için konfor seviyelerini artıracaktır.

Dayanıklı İzolasyon

Dayanıklı İzolasyon: Sprey poliüretan köpük çatı yalıtımı süresiz olarak tasarlanmıştır, bu nedenle daha az kullanılan malzeme veya onarım maliyeti üretir. Sprey köpük yalıtımı yoğundur ve tavan duvarlarınıza uygulandıktan sonra evinizin yapısal bütünlüğünü güçlendirecektir. 

Leave a Comment
Share
Published by
Polyurea Yalıtım
Tags: Çatı Arası Isı Yalıtımı sprey poliüretan köpük

Bu web sitesi çerezleri kullanmaktadır.